Prečo LED

O ŽIAROVKÁCH


LED žiarovky sa vyrábajú z vysokovýkonných LED diód. Svetelné diódy (LED) sú väčšinou známe ako kontrolky v elektronických zariadeniach, ale čoraz viac sa začínajú používať na osvetlenie domácností.
Svetelné diódy známe pod skratkou LED sú rýchlo sa rozvíjajúcou technológiou. Ako zdroj osvetlenia sa svojou efektívnosťou vyrovnajú kompaktným žiarivkám, avšak vydržia výrazne dlhšie. Svetelné diódy spotrebujú o 80 % menej energie ako žiarovky a neobsahujú škodlivú ortuť.
LED žiarovky, Žiarivky, Klasické žiarovky - označenie, porovnanie, orientácia pri nákupe a výbere

Spotreba
Každá LED žiarovka alebo svetelný zdroj má nejakú spotrebu. Spotreba LED žiarovky sa taktiež ako ostatné svetelné zdroje vyjadruje vo Wattoch. Klasická 40 Watt žiarovka je označená 40 W, bežná LED žiarovka s porovnateľným svetelným výkonom má okolo 4-5 W. Samozrejme, podľa toho sa správna žiarovka nevyberá. Žiarovku nevyberáme podľa toho, či má nízku spotrebu vo Wattoch, ale podľa pomeru svetelného výkonu a spotreby.

Svetelný výkon/tok
Veľmi dôležitým faktorom pri výbere žiarovky je svetelný výkon. Na to, aby sme mali dostatok svetla v miestnosti, alebo na to, aby svetlo spĺňalo Vaše predpoklady o osvetlení, je veľmi dôležitý údaj o svetelnom výkone, ktorý sa označuje v Lúmenoch. Napríklad 40 W žiarovka - jej príkon je 40 W a svetelný tok cca 420 Lúmenov. To znamená, ak potrebujete nahradiť 40 W klasickú sklenenú „edison‟ žiarovku žiarivkou alebo LED žiarovkou, musíte hľadať na krabičke, obale alebo energetickom štítku údaj o svetelnom toku v Lúmenoch.
Príklady, koľko Lúmenov majú bežné žiarovky
Bežná vláknová žiarovka 25 W: 220 lm
Bežná vláknová žiarovka 40 W: 420 lm
Bežná vláknová žiarovka 60 W: 710 lm
Bežná vláknová žiarovka 100 W: 1360 lm
Halogénová žiarovka 40 W: 349 lm
Halogénová žiarovka 25 W: 260 lm
Žiarivka 13 W: 700 lm
Žiarivka 20 W: 1200 lm
Neón 15 W: 1350 lm
LED žiarovka 3 W: 250 lm
LED žiarovka 6 W: 520 lm
LED žiarovka 7,5 W: 640 lm

Životnosť
Životnosť hrá vysokú úlohu pri obstarávaní, keďže nízkou životnosťou sa skracuje ekonomickosť a návratnosť daného svetelného zdroja.
Bežná vláknová žiarovka má priemernú životnosť 1 000 hodín, bežná žiarivka 3 000 až 10 000 hodín (záleží od počtu spínania, keďže viacnásobné spínanie znižuje ich životnosť) a LED žiarovka zhruba 30 000 až 50 000 hodín. LED diódy majú veľmi dlhú životnosť a sú odolné voči viacnásobnému spínaniu. Ich slabinou býva nestále napájacie napätie.
• Pri klasickej žiarovke sa životnosť končí prepálením vlákna. Koniec je jasný a istý. Žiarovka už nie je schopná ďalšieho, ani degradovaného, svietenia.
• Pri žiarivke ovplyvňuje koniec zlyhanie elektroniky – predradníka. Ak je predradník kvalitný, žiarivka naďalej svieti aj za hranicu deklarovanej životnosti, avšak intenzita svetla sa rapídne znižuje. Dôvodom je opotrebovanie luminofórnej vrstvy, ktorá je nanesená na vnútornej strane trubice. To znižuje intenzitu reakcie, a tým aj svetelný výkon.
• Pri LED žiarovkách je životnosť bezkonkurenčne najdlhšia a proces degradácie svietenia sa deje veľmi pozvoľna. Pri 30 000 hodinách má LED žiarovka zhruba o 20-25 % nižšiu svietivosť ako na začiatku, pričom jej život sa nekončí. LED žiarovka naďalej svieti a môže teoreticky dosiahnuť životnosť aj 100 000 hodín.

Označenie Pätice-Závitu
Dávajte pozor na päticu žiarovky, ktorú budete potrebovať do svojho svietidla. Pred tým, ako sa rozhodnete nahradiť svoju klasickú žiarovku/žiarivku, uistite sa, že viete, aké má pätica, ktorú potrebujete, označenie. Napríklad najpoužívanejšie svietidlá sú s päticou E27, E14, GU10, MR16. Tieto typy sú ľahko nahraditeľné tvarom aj svietivosťou.

Farba svetla
Ďalší dôležitý faktor pri výbere svietidla je farba svetla. Farebná teplota charakterizuje spektrum bieleho svetla. Svetlo určitej farebnej teploty má farbu tepelného žiarenia vydávaného čiernym telesom zahriatym na túto teplotu. Toto žiarenie sa vyjadruje v Kelvinoch. Táto jednotka sa používa aj na označenie farebnej teploty svetelného zdroja, pričom so štandardnou teplotou nemá nič spoločné.
Jasné biele svetlo (Cool white) pripomína denné svetlo a prebúdza k aktivite. Je vhodné na osvetlenie pracovne, kancelárie či kuchyne, aby vytvorilo vhodnú atmosféru.
Naopak teplé príjemné svetlo (Warm white) v človeku vyvoláva pocit pokoja, relaxu a oddychu a je vhodné do oddychových zón domácnosti. Tento typ svetla najviac pripomína svetlo produkované klasickými žiarovkami.

 

O PÁSIKOCH


LED pásiky predstavujú najmodernejšiu technológiu v oblasti osvetlenia. Majú vysokú svietivosť a zároveň aj extrémne nízku spotrebu. Majú výhodu menšej spotreby oproti klasickej žiarovke až desaťkrát. Životnosť LED-ky je 50 000 hodín, čo je takmer 6 rokov nepretržitého svietenia. LED pásiky disponujú okamžitým štartom na 100 % výkon. Výhodou je tiež väčšia mechanická odolnosť oproti klasickej žiarovke. Životnosť LED nie je závislá od počtu zapnutí a vypnutí v porovnaní so žiarovkou, ktorej po skončení jej životnosti prehorí vlákno a zhasne.
Najrozšírenejšími sú pásy s diódami SMD3528. Názov zodpovedá rozmeru použitej diódy, 35 x 28 mm. Rovnaké uplatnenie majú taktiež pásy s vysokosvietivými diódami SMD 5050. Tento model má kvôli novšej technológií a rozmerom väčšiu svietivosť ako SMD 3528. Používa sa všade, kde sa požaduje väčšia svietivosť. Napr. pri osvetlení pracovnej dosky kuchynskej linky, pracovných stolov, vstavaných skríň, pri osvetlení podhľadov s funkciou hlavného svetla a pod. Pás je osadený na obojstrannej samolepiacej 3 M páske. Je možné ho prerušiť na vyznačenom mieste po každých 5 cm a upraviť tak jeho dĺžku podľa našich predstáv, pričom každá odstrihnutá časť je plne funkčná. LED pásy s diódami SMD 3528 majú šírku 8 mm, pri páse s vysokosvietivými diódami SMD 5050 je šírka 10 mm. Použitie v exteriéri im zabezpečuje silikónový priehľadný obal, ktorý je možné vyrobiť až pre triedu krytia IP 68. Flexibilnosť ich predurčuje k širokospektrálnemu použitiu.
 
Samotné LED svetlo predstavuje emitujúcu diódu pracujúcu na princípe polovodičového P-N prechodu v priepustnom smere, kedy cez diódu preteká prúd. LED svetelný pás je svetelný zdroj pozostávajúci z potrebného počtu LED čipov. Množstvo LED čipov udáva veľkosť svetelného toku emitovaného do priestoru. V praxi sa využíva pri svetelných pásoch parameter svetelný tok na meter [lm/m]. Druhým parametrom, ktorý je dôležitý z hľadiska energetických nákladov, je príkon na meter [W/m].
Riadiaca elektronika sa skladá z viacerých obvodov s polovodičovými súčiastkami. Riadenie napätia sa používa pre nízko napäťové aplikácie (12 voltov). Elektronika konvertuje striedavé elektrické napájanie na jednosmerné s udržovaním požadovanej napäťovej hladiny. Limitujúcim faktorom regulátora napájacieho napätia je výkon, ktorý dokáže vyprodukovať, a preto pri výbere takéhoto napájacieho zdroja treba dbať na dostatočnú výkonovú schopnosť.