Prečo LED


O ŽIAROVKÁCH


LED žiarovky sa vyrábajú z vysokovýkonných LED diód. 
Ako zdroj osvetlenia sa svojou efektívnosťou vyrovnajú kompaktným žiarivkám, avšak vydržia výrazne dlhšie. Svetelné LED diódy spotrebujú v priemere o 80% menej energie ako obyčajné žiarovky a neobsahujú žiadnu škodlivú ortuť.

 

LED žiarovky, Žiarivky, Klasické žiarovky - označenie, porovnanie, orientácia pri nákupe a výbere:Spotreba

Spotreba LED žiarovky sa taktiež ako ostatné svetelné zdroje vyjadruje vo wattoch. Klasická 40 Watt žiarovka je označená 40 W, pričom bežná LED žiarovka s porovnateľným svetelným výkonom má okolo 4-5 W. Samozrejme, podľa toho sa správna žiarovka nevyberá. Žiarovku nevyberáme podľa toho, či má nízku spotrebu vo Wattoch, ale podľa pomeru svetelného výkonu a spotreby.

Svetelný výkon/tok:

Veľmi dôležitým faktorom pri výbere žiarovky je svetelný výkon. Na to, aby sme mali dostatok svetla v miestnosti, alebo na to, aby svetlo spĺňalo Vaše predpoklady o osvetlení, je veľmi dôležitý údaj o svetelnom výkone, ktorý sa označuje v lumenoch. Napríklad 40 W žiarovka - jej príkon je 40 W a svetelný tok v priemere 420 Lúmenov. To znamená, že ak potrebujete nahradiť 40 W klasickú sklenenú „edison‟ žiarovku úspornou LED žiarovkou, musíte hľadať na krabičke, obale alebo energetickom štítku údaj o svetelnom toku v lumenoch.


Príklady, koľko lumenov mávajú rôzne druhy a typy žiaroviek:

Bežná vláknová žiarovka 40 W: 420 lm
Bežná vláknová žiarovka 60 W: 710 lm


Halogénová žiarovka 40 W: 349 lm
Halogénová žiarovka 25 W: 260 lm


Žiarivka 13 W: 700 lm
Žiarivka 20 W: 1200 lm


Neón 15 W: 1350 lm


LED žiarovka 6 W: 520 lm
LED žiarovka 7,5 W: 640 lm

Životnosť:

Bežná vláknová žiarovka disponuje priemernou životnosťou okolo 1 000 hodín, bežná žiarivka 3 000 až 10 000 hodín (záleží od počtu spínania, keďže viacnásobné spínanie zásadne znižuje ich životnosť) a LED žiarovka zhruba 30 000 až 50 000 hodín. LED diódy majú veľmi dlhú životnosť a sú odolné voči viacnásobnému spínaniu. 

• Pri klasickej žiarovke sa životnosť končí prepálením krehkého vlákna. Koniec je jasný a istý. Žiarovka už nie je schopná ďalšieho, ani degradovaného svietenia.

• Pri žiarivke ovplyvňuje koniec zlyhanie elektroniky – predradníka. Ak je predradník kvalitný, žiarivka naďalej svieti aj za hranicu deklarovanej životnosti, avšak intenzita svetla sa postupne rapídne znižuje. Dôvodom je opotrebovanie luminofórnej vrstvy, ktorá je nanesená na vnútornej strane trubice. To znižuje intenzitu reakcie, a tým aj svetelný výkon.

 • Pri LED žiarovkách je životnosť bezkonkurenčne najdlhšia a proces degradácie svietenia sa deje veľmi pozvoľna. Pri 30 000 hodinách má LED žiarovka zhruba o 20-25 % nižšiu svietivosť ako na začiatku, pričom jej život sa nekončí. LED žiarovka naďalej svieti a môže teoreticky dosiahnuť životnosť aj 100 000 hodín.Označenie Pätice-Závitu:

Pred tým, ako sa rozhodnete nahradiť svoju klasickú žiarovku alebo žiarivku, uistite sa, že viete, aká je pätica, ktorú potrebujete. Najpoužívanejšie LED žiarovky disponujú päticou E27,E14,GU10,G9,G4


Farba svetla:

Toto žiarenie sa vyjadruje v kelvinoch. Táto jednotka sa používa aj na označenie farebnej teploty svetelného zdroja, pričom so štandardnou teplotou nemá nič spoločné.
Jasné biele svetlo (Cool white), pripomína denné svetlo a prebúdza k aktivite. Je vhodné na osvetlenie pracovne, kancelárie či kuchyne, aby vytvorilo vhodnú atmosféru.
Naopak teplé príjemné svetlo (Warm white), v človeku vyvoláva pocit pokoja, relaxu a oddychu a je teda vhodné do oddychových zón domácnosti. Tento typ svetla najviac pripomína svetlo produkované klasickými žiarovkami.

 

 

O LED PÁSIKOCH


LED pásiky predstavujú najmodernejšiu technológiu v oblasti osvetlenia. Majú vysokú svietivosť a zároveň aj extrémne nízku spotrebu. Majú výhodu menšej spotreby oproti klasickej žiarovke až desaťkrát! Životnosť LED-ky je v priemere okolo 50 000 hodín, čo je takmer 6 rokov nepretržitého svietenia! LED pásiky disponujú okamžitým štartom na 100 % výkon. Výhodou je tiež väčšia mechanická odolnosť oproti klasickej žiarovke. Životnosť LED nie je závislá od počtu zapnutí a vypnutí v porovnaní s obyčajnými žiarovkami, ktorým po skončení ich životnosti prehorí vlákno a nadobro zhasnú...

Najrozšírenejšími sú LED pásiky s diódami SMD 3528. Názov zodpovedá rozmeru použitej diódy, ktorý je 35 x 28 mm. LED pásy s diódami SMD 3528 sú široké 8 mm.
Rovnaké uplatnenie majú taktiež LED pásiky s vysoko svietivými diódami SMD 5050. LED pás s vysoko svietivými diódami SMD 5050 je široký 10 mm. Tento model má kvôli novšej technológií a rozmerom väčšiu svietivosť ako jeho menší brat s označením SMD 3528. Používa sa všade, kde sa vyžaduje väčšia svietivosť. Napríklad pri osvetlení pracovnej dosky kuchynskej linky, pracovných stolov, vstavaných skríň, pri osvetlení podhľadov s funkciou hlavného svetla a pod. LED pásik je osadený na obojstrannej samolepiacej 3 M páske, ktorá uľahčuje jeho uchytenie a montáž.


Pásik je možné prerušiť na vyznačenom mieste po každých 5 cm a upraviť tak jeho dĺžku podľa našich predstáv, pričom každá odstrihnutá časť je plne funkčná.  Použitie v exteriéri im zabezpečuje silikónový priehľadný obal, ktorý je možné vyrobiť až pre triedu krytia IP 68. Flexibilnosť ich predurčuje k široko spektrálnemu použitiu nielen v domácnosti.
 

Revolučná LED GROW technológia pre rastliny:

Prinášame Vám novú, osvedčenú a predovšetkým veľmi úspornú LED technológiu pestovania rastlín! Veľké množstvo rastlín vyžaduje dostatok svetla počas celého roka. Preto sa rastové LED pásiky stali neoddeliteľnou súčasťou veľkého množstva pestovateľov a záhradkárov! Prostredníctvom tejto technológie už možno rastliny pestovať v tmavých a uzavretých priestoroch ako sú pivnice, garáže, haly a pod. LED svietidlá pre rast a pestovanie rastlín sú dnes revolúciou v ich pestovaní. LED svetlá na rastliny umožňujú bezproblémové pestovanie zeleniny, ovocia, priesad, kaktusov, sukulentov, izbových kvetov a všetkých druhov rastlín počas celého roka! Tieto LED svetlá obsahujú kvalitné červené a modré LED čipy s plným svetelným spektrom a vysokým svetelným výkonom. Prisviecovaním v zimnom období zvýšite celkovú vitalitu Vašich rastlín a druhy náročné na svetlo si tak udržia listy, ktoré zvyknú často opadávať. Záhradkári a veľkopestovatelia si môžu dopestovať priesady zeleniny či iných rastlín počas celého roka, alebo naštartujú svoju úrodu omnoho skôr! Osvetlenie rastlín odporúčame obzvlášť používať pri výsevoch a malých rastlinkách, ktorých rast robí vtedy veľké pokroky! V našej ponuke nájdete rozličné druhy svietidiel pre rast a pestovanie rastlín. Ich inštalácia je rýchla, jednoduchá a skutočne stojí za to. Ponúkame LED grow lampy na rastliny v profesionálnom prevedení, spoľahlivé LED trubice osadené kvalitnými a najmodernejšími LED diódami, ale aj často používané a veľmi obľúbené LED grow žiarovky podporujúce rast a kvitnutie rastlín.LED svietidlá pre rast a pestovanie rastlín sú dokonalým riešením pri podpore rastu rastlín v interiéri, skleníkoch, fóliovníkoch a na všetkých miestach, kde je intenzita denného svetla nízka či nedostačujúca. Skoré jarné či zimné prisviecovanie pomôže majiteľom skleníkov naštartovať a prebudiť ich rastliny omnoho skôr, čím sa zvýši a urýchli produkcia! Háklivejšie listnaté rastliny si takto dokážu udržať listy počas celej zimy, farba listov ostáva sýto zelená a netrpia nedostatkom svetla.LED pásik pre rast rastlín

Na rozdiel od klasických LED pásov, rastový LED grow pásik obsahuje špeciálne červené a modré čipy, ktorých rozloženie je v pomere 4:1. Červené diódy podporujú rast a modré diódy kvitnutie. Tieto LED čipy pomáhajú optimalizovať rast rastlín, podporujú ich zdravie, celkovú vitalitu a tak napomáhajú celému procesu fotosyntézy. Vďaka ochrannému krytiu IP65 je odolný voči prachu a vode, preto ho možno nainštalovať aj v miestach, kde sa vlhkosti nevyhneme.

Nevyžaruje škodlivé UV a infračervené žiarenie! Uhol svietenia je optimálnych 120°. Keďže ide o pestovanie pri použití LED technológii, Vaše náklady na elektrickú energiu sa znížia na minimum...

Pre jednoduchšiu montáž Vám pomôže samolepiaca páska, ktorá je umiestnená po celej spodnej dĺžke pásu. V prípade potreby si môžete pásik rozdeliť na menšie časti, ktoré však treba strihať iba na vyznačených miestach, a to každých 10 cm. Pokiaľ by ste strihali na zlom mieste, mohli by ste pás trvalo poškodiť. Pre čo najdlhšiu životnosť LED pásika odporúčame jeho inštaláciu do hliníkovej lišty. Hliník zabezpečuje chladenie LED čipov a tým odvádza prebytočné teplo, čím sa predlžuje životnosť a 100% svietivosť LED pásu. Porovnanie vplyvu HPS osvetlenia a LED GROW osvetlením: